Fudge med vit choklad

0.0/5 rank (0 votes)
  • Tid: ca 1 timme + tid för att stelna
  • Räcker till: 16 bitar
  • Hur: Ganska enkelt

Om receptet

Fudge är för många ett givet godis vid jul, och är minst sagt en riktig klassiker. Jag gör dessutom gärna fudge och slår in i fina paket, och ger bort till nära och kära! Sockerfri då såklart. Här har ni min variant med vit choklad! Den choklad jag använder är Cavaliers steviachoklad. Självklart kan man byta ut det mot en annan sorts choklad, om så önskas. Tips: om man inte har en liten form, kan man ta en större och sedan forma en kant med aluminiumfolie så att ”formen” får valfri storlek.

Ingredienser

  • 2 dl vispgrädde
  • 40 gram smör
  • 60 gram vit choklad (sockerfri)
  • 2 krm vaniljpulver
  • ev. ca ½ tsk pepparkakskryddor
  • ev. ett par krm romarom

Instruktioner

  1. Sjud smör och grädde i en kastrull tills detta tjocknar, och rör om då och då.
  2. Tillsätt sötning och smaksättning efter smak och den vita chokladen i bitar. Låt smeten tjockna ytterligare på plattan.
  3. Klä en liten form med aluminiumfolie (jag hade en ca 10X10 cm) och fördela i smeten. När din fudge stelnat skär du den i bitar.

Liknande recept

Taggat med

choklad, fudge

Kommentarer (4)

  • Maria Hedlund

    Maria Hedlund

    Kommentar gjord 09.01 den 08 december 2015 |
    Hej!
    Var får man tag på Cavaliers vita choklad? Jag bor i Eskilstuna men jobbar i Stockholm. Jag har letat på nätet men där hittar jag bara smaksatt vit choklad och det är väl inte det du har använt?
    Jag älskar vit choklad men har fått diabetes så det här låter som en hit till jul.

    Besvara

  • Maria Hedlund

    Maria Hedlund

    Kommentar gjord 00.14 den 23 december 2015 |
    Hej! Fantastiskt god smak men det stelnar inte. Vad ska jag göra? Slänga, koka om eller frysa?
    Mvh Maria

    Besvara

    • Marja Folcke

      Marja Folcke

      Kommentar gjord 07.58 den 23 december 2015 |
      Vad irriterande! Jag skulle koka om, så att den får sjuda längre!

      Besvara

Lämna en kommentar