• Brownie med chokladdoppade jordgubbar
  • Chokladrutor med cornflakes
  • Dalgona Coffee
  • Dammsugare, low carb
  • Drömrulltårta
  • Glutenfria Pannkakor
  • Jordnötskakor med cornflakes
  • Kanelpannkakor
  • Kladdig hallonkaka med vaniljfyllning
  • Kladdkaksmuffins, mejerifria
  • Kolasnittar
  • Mjuk chokladkaka
  • No bake Snickersbar
  • Rulltårtstårta
  • Salted caramel brownie
  • Salted caramel chokladkaka
  • Sandkaka, utan tillsatt socker
  • Twix, hälsosamma
  • Äppelkaka med kolasås
  • Äppelkaka med tosca

Tre recept jag gör i jul!

on onsdag, 23 december 2015.

Tänk att det är julafton I MORGON! De senaste dagarna har spenderats med kompisar, bakning, sädning och så klart Vincent. Och julklappsinslagning! Jag har förresten ett tips om en smart "sista minuten"-present, som jag själv faktiskt använt mig utav (gånger två). Ge bort en prenumeration av tidnignen Matkärlek (som jag ju skriver i!!!!). Klicka HÄR och ange koden bakasockerfritt (tryck OK), så får ni dessutom rabatt.
 
Även om jag har bloggat någon timme per dag, har det blivit bra mycket mindre jobb än normalt. Det är ju massor av annat som ska hinnas med! Dessutom är ju övriga Sverige också rätt jullediga, så det passar bra. Hoppas att ni som jag är laddade inför morgondagen! Här nedan frestar jag er med tre passande recept som jag gör i jul!
 
 
Något som passar mer än perfekt på julens fikabord är hälsosamma pepparkakor. Jag gör mina med en bas av mandelmjöl och som sötning använder jag fibersirap gold, vlilket också ger den knapriga konsistensen. Utan tvekan mitt bästa recept på hälsosamma pepparkakor!
 
 

Hälsosamma Pepparkakor - ca 12 stycken

15 gram smör
1 dl mandelmjöl
2 msk fibersirap gold
1 msk kokosmjöl
1 msk pofiber
½ tsk pepparkakskrydda

Sätt ugnen på 175 grader. Koka upp fibersirap gold. Rör ner smör och låt smöret smälta. Blanda alla torra ingredienser och rör ner detta. Lägg degen mellan två bakplåtspapper och kavla ut (inte för tunt). Ta ut pepparkakor av degen och lägg på en plåt med bakplåtspapper. Grädda mitt i ugn i ca 8 minuter. Låt svalna.

 
 
 
 
 
 
Jag tycker även att bounty (min egna variant på det klassiska bountygodiset) är mycket passande till jul, vilka med fördel läggs i små celofanpåsar om de ska ges bort. Gott, enkelt och uppskattat!
 

Marjas Bountygodis - 15 bollar

40 gram smör 
3 dl riven kokos 
1 dl kokosgrädde 
1 dl vispgrädde 
2 msk sötströ 
2 krm vaniljpulver
120 gram choklad, utan tillsatt socker

Lägg kokosgrädde, vispgrädde och smör i en kastrull och sjud i ca 10 minuter. Ta bort från plattan och rör ner vanilj, sötning och kokos. Låt röran stå kallt i ca 1 timme. Rulla till bollar. Smält choklad och doppa bollarna i detta och låt stelna kallt på en tallrik med bakplåtspapper.

 
 
 
 
 
 
Något som har fått hänga med mig genom en hel del julaftnar, födelsedagar och fikor är mina penaut butter cups. Det är ett av mina absoluta favoritbakverk/godis, och jag fick senast en fråga under helgen om jag inte kunde göra dom snart igen! Precis som ovanstående recept, är detta en bra liten gåva.
 
 
Marjas Peanut Butter Cups - 10 stycken

Botten:
20 gram rumsvarmt smör 
½ dl mandelmjöl
1 msk riven kokos
⅔ msk sötströ
2 tsk kokosmjöl
1 krm vaniljpulver

Fyllning:
40 gram jordnötssmör

Toppa med:
80 g choklad, utan tillsatt socker (gärna hälften ljus, hälften mörk)
ev. kokosolja

Botten
Värm ugnen till 175 grader. Blanda alla ingredienser till bottnen noga. Tryck ut degen i småbrödsformar (eller liknande små kakformar av papper). Grädda mitt i ugnen i ca 10-12 minuter (håll noga koll så kakorna inte blir brända). Låt svalna.

Fyllning
Lägg på en klick jordnötssmör på varje kaka.

Toppa med
Smält choklad (eventuellt tillsammans med olja). Häll först på den ljusa chokladen och därefter den mörka ovanpå kakan och jordnötssmöret. Låt svalna i kylskåp och ta därefter bort pappret från kakorna.

  

Kommentarer (2)

  • Gabriella

    Kommentar gjord 16.11 den 23 december 2015 |
    Vilka härliga julrecept! Jag har gjort en variant av bountybollar i år jag också, det är ju så gott!
    Ha en riktigt härlig och god jul! :)

    Besvara

    • Marja Folcke

      Kommentar gjord 17.13 den 23 december 2015 |
      Tack! Ska ge bort ett gäng i present! God jul :)

      Besvara

Lämna en kommentar